۱۳۹۱ بهمن ۱۵, یکشنبه


پایان احمدی نژاد
 دکتر غلامعلی رجایی


امروز یک شنبه 15 بهمن 1391 احمدی نژاد تمام شد ، امروز روز کم نظیری در این 7 سال اخیر روی کارآمدن و آوردن! احمدی نژاد بود و احتمالا  تا مدتها  کم نظیرخواهد بود.
سالها پیش که درمقاله ای گفته بودم باید گذاشت احمدی نژاد بقیه حرفهایش را در تایید مشایی ومواضعش بزند،  متاسفانه بعضی نگذاشتند  وی حرف بزند  و شخصیتش در ورای لبخندهایش تا مدتها پنهان ماند اما امروز این وجه پنهان آشکار شد.
 افسوس که آن روزها چنین نشد و افسوس که امروز چنین شد!

افسوس که رییس دولت با رفتار امروزش  در مجلس، خوراک برنامه های متعددی را برای b.b.c   و v.o.a و سایر رسانه ها نظام فراهم کرد.
 افسوس که امروز بخشی از ملت که در سال  88 به رییس رولت رای داده بود، تاسف خوران و انگشت به دهان به رفتارغیر اخلاقی منتخب خود می نگریست!
افسوس که شورای نگهبان وا اسفا گویان به خطای خویش در  سال 88 قبل پی برد. خطایی که این وضع را برای این ملک و ملت پدید آورده است.
افسوس از این جهت که فردی مثل مرتضوی که روزی درجایگاه مهم قضا فعال مایشاء بود وطبق دستور! دستور تعطیل روزنامه های منتقد و بگیر و ببند بعضی از عناصر منتقد اصلاح طلب را صادر می کرد به رغم اطلاع ازغیر قانونی بودن ضبط مذاکراتش با فاضل لاریجانی  در دفتر خود، دست به این کار  زد و بدتر اینکه متن صوتی وتصویری این مذاکره  خصوصی دونفره را دراختیار رییس دولت قرار  داد تا وی با این حربه ریاست مجلس را تهدید به سکوت نموده تا وی فقط برای چند ماه باقی مانده عمر این دولت شوم کماکان برمسند ریاست لرزانش باقی بماند .
افسوس ازاین جهت که مردی در کسوت رییس جمهور برخلاف سوگندی که درمراسم تنفیذ خود در مجلس در پاسداری از قانون اساسی خورده است، ثابت کرد حتی دراندازه های یک آدم معمولی و نه  یک استاد دانشگاه ! به رعایت اصول اخلاقی پای بندی ندارد و با رو کردن یک مدرک و قرائت متن مذاکره ای خصوصی که غیرقانونی ضبط  صوتی و تصویری شده  و برای چنین روزی دراختیار وی قرار داده شده  و هیچ ربطی به مجلس استیضاح وزیر کار او نداشت-  نشان داد متاسفانه نه به قانون پای بند است و نه به بدیهی ترین اصول اخلاقی. چرا که ثابت کرد به سبک مناظره اش با جناب مهندس موسوی با پرده دری از افرادی که در مجلس حضور  و قدرت دفاع از خود را نداشتند شان این مسند را نمی تواند حفظ بکند و به سوگندی که در اجرا ی قانونی خورده که بیش از چهل و چند اصل آن در رعایت حقوق شهروندان است، پایدار نیست.
افسوس از این جهت که رییس دولت که  ذکر اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه والنصر از زبانش نمی افتد!  وخدا کند بیفتد تا لا اقل مردم متدین از این ذکر خاطره بدی نداشته باشند!نشان داد به اصل "هدف وسیله را توجیه می کند" سخت معتقد است و هر وقت بخواهد و اراده کند، با رو کردن مدرک یا مدرکی در منظرعام ، حیثیت افرادی را که  در مقایسه با او  در رسانه ها وتریبونهای باز نظیر مجلس وسیما و..از خود قدرت دفاعی  ندارند، را نادیده می گیرد.
 به گمان من احمدی نژاد امروز تاوان و سزای رفتارغیر اخلاقی اش را  درمناظرات سال 88 دید. آنجا که بی جهت به خانواده هاشمی وناطق نوری تاخت.  آنجا که با نشان دادن تصویر همسرمکرم مهندس موسوی سعی می کرد در دل بینندگان  آن مناظره زشت چنین القا کند که رازی  زشت وناپسند جامعه از زندگی خصوصی مهندس را دراختیاردارد و مثلا دارد رعایت می کند تا آبروی موسوی نرود! تا اینکه مهندس که فهمید آن تصویر، تصویر همسر اوست ، اعصابش بهم بریزد و احمدی نژاد با بهم ریختن او، ماهی خود را از آبی که با" بگم، بگم " هایش گل آلود کرده بود، گرفت. غافل از اینکه بعدها و بویژه امروز مشخص شد این ماهی مرده است !
خدا می داند امروز با شنیدن مثلا افشاگری احمدی نژاد از فاضل لاریجانی، چقد ر دلم به حال این ملت سوخت که در دهه فجر و در روزهایی که جشن های سالگرد پیروزی انقلاب  در سرتاسر کشور برگزار می شود چه کامی  را از او تلخ کردند.
بعد از پایان اولین جلسه سران سه قوه متشکل از دو برادر لاریجانی و احمدی نژاد،وی در حالی که دو انگشت خود را به علامت پیروزی بالا می برد به خبرنگاری که از او پرسید : از جلسه چه خبر؟ لبخند زنان پاسخ داد: ملت پیروزشد! یعنی که او ملت است و به تنهایی و یک تنه ، دو برادر و دو قوه را شکست داده است ! اما امروز او فهمید- و امید که فهمیده باشد- که ملت، نه در آن روز، که در امروز پیروز شد.آری مجلس، امروز به خود آمد و در برابر پرده دریهای رییس دولت که به استیضاح وزیر کار هیچ ارتباطی نداشت  و عدم تسلیم رییس مجلس به تهدید وی، با رای منفی به وزیرکار ،که یکی از مردان حلقه اول رییس دولت است، دست رد به سینه احمدی نژاد زد .
مجلس به خود آمد و در برابر قانون گریزی و دور زدن قانون توسط رییس دولت ایستاد.
مجلس به خود آمد و در برابر فعلی از رییس دولت که قطعا توجیه قانونی نداشت بدون ملاحظه ایستاد تا اندکی به جایگاه فراموش شده خود برگردد.جایگاهی که اکام آن را درصدر همه قدرتها می دانست واحمدی نژاد با جسارت به ایشان این خرف را بی اساس و قوه مجریه را جایگزین آن اعلام می نمود.
مجلس به خود آمد و  به تهدید رییس دولت هیچ اعتنایی نکرد ویکی از افراد اصلی او را از تخت صدارت به زیر کشید و خدا کند که این فتح بابی برای قوه قضاییه در احضار افرادی باشد که رییس دولت نزدیک شدن به آنها را خط قرمز خود اعلام نموده است .
دیروز هر چند دیر و متاسفانه بسیار بسیار دیر مجلس  به خود آمد واین حباب را ترکاند و نشان داد که هیچ خطی قرمز نیست.
چند هفته قبل نوشته بودم روزهای سختی در انتظار احمدی نژاد است امروز بخشی از این حقیقت آشکارشد و من تردیدی ندارم که روزهای آینده بمراتب برای او سخت تر از امروز در مجلس خواهد بود.
بنظر من احمدی نژاد، امروز که متخصص لبخندها ی مصنوعی برای پنهان کردن درونی بسیار نا آرم است  و به منویات رهبری آنگونه که رییس مجلس به او گفت اعتنایی نمی کند و در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به رغم همه ضرورتها و تاکیدات مکرر رهبری اعتنا و شرکت نمی کند تا جایی که حضور وی هر سال یکبار درجلسات مجمع به خبر روز رسانه ها تبدیل شده و می شود!  همو که با بگم بگم های خود باب پرده در ی  بنام افشاگری را در فرهنگ این ملت نجیب باز کرد.  همو که نبا قرائت متن شنود مخفی مذاکره ای خصوصی نشان داد به سیره امام که این کار  رابرای حتی مقامات امنیتی غیرشرعی ومستوجب تعزیر می دانست اعتنا و اعتقادی نداشته وندارد همو که نشان داد اگر بتواند - که دیگر نخواهد توانست - بدتر از این  مثلا افشاگری را هم در باره دیگران خواهد کرد نشان داد با علم به غیر قانونی بودن شنود و حمایت از کاری زشتی که مرتضوی برای خفظ صندلی لرزان وشکسته خود مرتکب شد - که امید است با شکایت فاضل لاریجانی از این دونفر مساله دردادگاههای صالحه  موردتعقیب  وبازخواست واقع شود - کفایت اخلاقی و حتی سیاسی لازم را برای ادامه مسولیتش ندارد.دلیل  این ادعا آنکه دکتر لاریجانی رییس مجلس در بیانات خود گفت احمدی نزاد  ساعت 7 صبح روز استیضاح قبل از برگزاری جلسه استیضاح، برای تحت فشار قرار دادن وی در جهت  لغو جلسه استیضاح  وزیر کار دولت وی، او را تهدید به افشای نواری از خانواده لاریجانیها کرده و او هم تسلیم این تهدید نشده است.
من این ناشنیده را برای  ثبت درتاریخ می گویم که در ایام استیضاح مرحوم کردان، دکتر علی مطهری به من که از ایستادگی اش درامر استیضاح  کردان تقدیر می کردم، گفت:آقای رجایی، احمدی نژاد می خواست مرا بخرد که دست از استیضاح کردان بردارم. وقتی پرسیدم: چه جوری می خواست تو را بخرد؟گفت:  احمدی نژاد به من گفت: فلانی، استیضاح کردان را ول کن، من می خواهم وزیر ارشاد- هرندی - را بردارم، برنامه هایت را برای وزارت فرهنگ و ارشاد به من بده ! من به او گفتم: من نمی خواهم وزیر فرهنگ بشوم. می خواهم کردان وزیر نباشد!
احمدی نژاد امروز نشان داد چه ویژگیهای شخصیتی دارد و برای تسلیم رقیب، حتی اگر رقیب او، مجلس منتخب مردم باشد، دست به هر کاری خواهد زد.
 او با این رفتار حیرت انگیز امروزش  در مجلس ،هم وزیر خود را ازدست داد و هم  با این رفتار ناپسند از رفتار زشت مرتضوی حمایت کرد وهم جایگاه  مهم ریاست جمهور ی را درحد یک انسان ناراحت وپرده در که برای شکست رقیب هیچ قانونی نمی شناسد تقلیل داد  وهم آینده سیاسی خود  را در سطح افکار عمومی ملت ایران که ملتی پای بند به اخلاق است، به شدت متزلزل نمود و البته از کوزه همان برون تراود که دراوست!
 کاش به خط قرمزهلی او اعتنایی نمی شد. کاش تهدیدات او به افشاگری درباره نتیجه انتخابات 88 وقعی نهاده نمی شد.کاش مصلحت منتفی کردن سوال مجلس از او به میان آورده نمی شد کاش مصلحت ادامه دولت او تا پایان مدت طبیعی اش در میان نبود. کاش به شکایتهایی که از او شد رسیدگی می شد تا اینگونه میددان رادرهتک شهروندان این مملکت فراخ نبیند.
اگر فاضل لاریجانی در آن ملاقات  با مرتضوی جرمی مرتکب شده بود  می بایست آنگونه که رییس مجلس هم  گفت باید درمحاکم قضایی اثبات شود نه در تریبون باز مجلسی که دهها میلیونشنونده داخلی وخارجی دارد.چگونه می توان باور کرد رییس دولتی که در دفاع از مرتضوی به مجلس عتاب خطاب می کرد که چرا با آبروی کسی که حضور ندارد بازی می کنیم! و خودش را به فراموشی می زد که درآن مناظره خانواده ناطق وهاشمی هم نبودند و وی به آنها می تاخت، این را نمی دانست؟ می دانست  وختما می دانست . احمدی نژاد این است!
نکته تکان دهنده این بود که ریس مجلس به نقل از داوود احمدی نژاد برادر رییس جمهور بصورت سربسته به ارتباط این جریان با منافقین جنایتکار اشاره کرد که باید گفت: انا لله وانا الیه راجعون!
هرچند صدا وسیمای ضرغامی در برنامه پربیننده 20/30و خبر 21  امشب لابد! برای مصلحت و حفظ آرامش؟ در کشور،هیچ اشاره ای به افشاگری رییس دولت  و پرده دریهای او در باره یکی از اعضای خاندان لاریجانی و پاسخهای تند و طعنه آمیز رییس مجلس به وی- که درپایان این نوشته به اندکی از آنها اشاره می شود- به او نکرد، اما به گمان من این تلاش صدا وسیما بیفایده است چون احمدی نژاد، امروز درمجلس با شلیک به خود به جای کشتن رقیب، خود دست به انتحار سیاسی زد و کار خود را تمام کرد!
 به گمان من، امروز، احمدی نژاد ،تمام شد!
------------------------------------------------------------------
اینک بخشی از سخنان رییس مجلس خطاب به  پرده در ی احمدی نژاد.دقت کنید می گوید احمدی نژاد!

امروز ساعت 7 صبح معاون احمدی نژاد !زنگ زدند و گفتند که پیغام مهمی از سوی رئیس جمهور دارند. آقای فروزنده از طرف احمدی نژاد !پیام آوردند که نواری از یکی از بستگان شما دارند و در صورت برگزاری استیضاح، آن را پخش خواهند کرد که به نفع کشور نیست. من را تهدید کردند.

- توطئه ای در کار است. برادر من را صدا کردند و فیلم گرفتند. نفس این کار، مافیایی نیست؟. توطئه آمیز نیست؟. این اخلاق است؟ این کار در سطح رئیس جمهور است؟ رئیس قوه مقننه را تهدید می کنند.

- آقای رئیس جمهور، آیا بهتر بود من هم مثل شما، جلسه با برادر شما داوود احمدی نژاد درباره ارتباط با منافقین، فساد مالی، و ارتباط با خارج از کشور را فیلمبرداری و ضبط می کردیم؟

- با این همه مشکلی که اطرافیان شما دارند. ما می گوییم اگر یکی از اطرافیان ما مشکلی داشت رسیدگی شود اما شما مانع از رسیدگی به اطرافیان خود می شوید. مشکل ما این است که رئیس جمهور ما اولیات اخلاقیات را رعایت نمی کند. اگر یکی از اطرافیان من مشکلی دارد به من چه ارتباطی دارد.؟ با جلسه استیضاح چه ارتباطی دارد.؟ ما در مجلس از دیدارها ، فیلمی ضبط نمی کنیم. ضبط فیلم اقدام مافیایی است.

- آقای احمدی نژاد خوب شد که امروز این اتفاقات افتاد و مردم شما را خوب شناختند. مشکل ما این است که رئیس جمهور اولیات اخلاقی را رعایت نمی کند. حدیثی قدسی است که اگر مسلمان اقدامی کند برای اینکه مسلمانی را خوار کند باید خود را برای جنگ با خدا آماده کند.

- شما در یک جلسه علنی شؤونات جمهوری اسلامی را رعایت نکردید.

 احمدی نژاد خواستار پاسخگویی به رئیس مجلس شد اما لاریجانی مخالفت کرد. احمدی نژاد گفت که در این حالت ، جلسه را ترک خواهد کرد که لاریجانی به وی گفت: به سلامت.